Web Analytics Made Easy - StatCounter
 

En çok sorulan sorular

SORU 1) Sayısal boş il sınıraları haritası ve nüfus.xls dosyalarını kullanarak nasıl interaktif (etkileşimli) harita oluşturabilirim?

a) öncelikle DENEME  linkinden cartovista publisher (yayıncı) bilgisayara indirilir. 

b) ILLER.ZİP dosyası indirilip bilgisayara yüklenir ve ILLER.ZIP dosyası açılınca ILLER.SHP sayısal vektör (çokgen) Türkiye haritasına sahip olursunuz.

c)ILLERNUFUS.XLS excel dosyası  bilgisayara indirilir veya indirmede sıkıntı yaşanıyorsa ILLERNUFUS.ZİP bilgisayara indirilir.

d)tüm indirmeler tamamlandıktan sonra elinizde il sınırlarından (çokgen) oluşan ve öznitelik bilgisi olarak sadece "ilkod" ları yazan boş bir Türkiye haritası "ILLER.SHP"   ve yine elimde Tüik den temin edilmiş 2018 nüfus excel dosyası içinde her il koduna karşılık gelen "toplam nüfus", "erkek nüfus" ."kadın nüfus" bilgilerini içeren "İLLERNÜFUS.XLS" dosyası bulunmaktadır. 

CEVAP 1)

 

Bu iki veriyi kullanarak Cartovista Publisher yazılımı ile ;

a) İller bazında nüfus dağılımını gösteren renkli interaktif harita elde edebilirsiniz.

b)Bu interaktif harita üzerinde ilave katman olarak yine iller bazında  "erkek nüfus" ve "kadın nüfus" oranlarını pasta grafikler olarak gösterebilirsiniz

c)En alt katman olarak cadde ve sokak düzeyinde güncel sayısal haritayı ekleyebilirsiniz.

d)Oluşturacağınız interaktif harita üzerinde filtreleme , sorgulama yapabilirsiniz.örnek : nüfusu 2 milyondan büyük illeri haritada göster vb.

e)Cartovista publisher kullanarak oluşturduğunuz haritayı web ortamına (portala ) atabilirsiniz yada iş arkadaşlarınızla bu interaktif haritayı .zip dosyası veya pdf olarak paylaşabilirsiniz.

 

Veriler :

a)Sayısal il sınırları haritası (çokgen) : iller.shp 

b)Tablosal Nüfus verileri : ilnüfus.xls

 

önemli not : Her iki veri arasındaki ortak sütun "ilkod".  

RESİM.png

Yukarıda sorulan tüm soruların cevaplarını aşağıdaki filmi izleyerek bulabilirsiniz. Aynı verileri kullanıp aşağıdaki filmdeki aşamaları takip ederek sizde kendi interaktif haritanızı oluşturabilirsiniz. sorularınız için  info@cartovistaturkey.com adresimize mail atmanız veya whatsapp hattımıza : +90 541 284 18 84 bilgilerinizle başvuru yapmanız yeterlidir.

ÖNEMLİ NOT : (Biz sizin için aşağıdaki filmde görüldüğü şekilde bu çalışmayı yaptık . interaktif harita 2018 nüfus verisi : NUFUS.ZİP)

sizde cartovista ve yukardaki verileri kullanarak kendi renk ve arayüzünüz ile etkileşimli haritalar oluşturabilirsiniz

SORU 2) Elimde istanbul il sınırları içindeki suç çeşitlerini (tehdit,yağma,tecavüz, uyuşturucu vb.) gösteren "istanbul_suc.xls" dosyası var. (önemli not : bu dosyadaki veriler gerçek olmayan verilerdir.)  

Yukardaki "enlem" ve "boylam" sütunlarını ve "suçtipi" verisini kullanarak  Cartovista Publisher yazılımı ile ;

a) İstanbul genelinde suç dağılımını farklı renk ve semboloji ile gösteren interaktif harita oluşturabilirmiyim ?

b)Bu interaktif harita üzerinde ilave katman olarak suçların en çok yoğunlaştığı bölgeleri sıcaklık haritası (heat map) oluşturarak gösterebilirmiyim ?

c)En alt katman olarak cadde ve sokak düzeyinde güncel sayısal haritayı ekleyebilirmiyim?

d)Oluşturacağım interaktif harita üzerinde filtreleme , sorgulama yapabilirmiyim ? örnek : sadece uyuşturucu suçu işlenmiş yerleri veya arnavutköy ilçesindeki suçları haritada  göster vb.

e)Cartovista publisher kullanarak oluşturduğum haritayı web ortamına (portalıma ) atabilirmiyim?.yada iş arkadaşlarımla bu interaktif haritayı .zip dosyası veya pdf olarak paylaşabilirmiyim?

Adsız1.png

Cevap 2) 

Yukarıda sorulan tüm soruların cevablarını aşağıdaki filmi izleyerek bulabilirsiniz. Aynı veriyi kullanıp aşağıdaki filmdeki aşamaları takip ederek sizde kendi interaktif haritanızı oluşturabilirsiniz "istanbul_suc.xls" verisini size göndermemizi istiyorsanız info@cartovistaturkey.com adresimize mail atmanız veya whatsapp hattımıza : +90 541 284 18 84 bilgilerinizle başvuru yapmanız yeterlidir.

önemli not : Yukardaki filmde detaylı olarak anlatılan interaktif istanbul geneli suç haritasını görmek için lütfen aşağıdaki resim üzerine tıklayınız :

Adsız2.png

SORU 3) Elimde il sınırlarından (çokgen) oluşan ve google earth kullanarak oluşturduğum "İLSINIRLARI.KMZ " dosyası ve yine elimde excel dosyası içinde her il koduna karşılık gelen "TOPLAM_SATIŞ" bilgilerini içeren "İLLER_SATIŞ" dosyası bulunmaktadır. 

 

Bu iki veriyi kullanarak Cartovista Publisher yazılımı ile ;

a) İller bazında şirketimin satış adetlerini gösteren renkli interaktif harita elde edebilirmiyim ?

b)En alt katman olarak cadde ve sokak düzeyinde güncel sayısal haritayı ekleyebilirmiyim?

c)Oluşturacağım interaktif harita üzerinde filtreleme , sorgulama yapabilirmiyim ? örnek : nüfusu 2 milyondan büyük illeri haritada göster vb.

de)Cartovista publisher kullanarak oluşturduğum haritayı web ortamına (portalıma ) atabilirmiyim? yada iş arkadaşlarımla bu interaktif haritayı .zip dosyası veya pdf olarak paylaşabilirmiyim?  

Cevap 3) 

Yukarıda sorulan tüm soruların cevablarını aşağıdaki filmi izleyerek bulabilirsiniz. Aynı veriyi kullanıp aşağıdaki filmdeki aşamaları takip ederek sizde kendi interaktif haritanızı oluşturabilirsiniz "İLLER_SATIŞ" verisini size göndermemizi istiyorsanız info@cartovistaturkey.com adresimize mail atmanız veya whatsapp hattımıza : +90 541 284 18 84 bilgilerinizle başvuru yapmanız yeterlidir.

SORU 4)Excell dosyasını Cartovista Publisher (yayıncı) yazılımına yüklediğim zaman bazı Türkçe karakterler farklı görünüyor. Tüm Türkçe karakterlerin sorunsuz görünmesi için ne yapmam gerekmektedir ?

Cevap 4) Aşağıdaki adımları takip edip excell dosyanızı kaydederseniz sorun çıkmayacaktır.

a) Farklı kaydet

b) Diğer seçenekler

c)Araçlar

d)Web seçenekleri

e)Kodlama sekmesi

f)UTF-8 ve kaydet

utf8.png