Web Analytics Made Easy - StatCounter
 

İstanbul Mahalleleri Bazında Nüfus Dağılımı ve Gelir Dağılımı Analizi

İstanbul mahalleleri bazında nüfus dağılımlarını ve her mahalle bazında gelir dağılımını üst üste görebiliriz. .Bu interaktif haritayı bir kere oluşturduktan sonra web portalınıza veya sitenize koyabilir, isterseniz mail olarak iş arkadaşlarınıza veya müşterilerine gönderebilir veya pdf ortamında paylaşabilirsiniz.

a)Koyu renklerle (koyu kahverengi) gösterilen mahalleler nüfusun yüksek olduğu  , açık kahve renkler ise düşük nüfusu  olan mahalleleri göstermektedir. 

b)Büyük mavi daire semboller mahalle bazında aylık hane halkı gelirinin yüksek olduğu yerleri, görece küçük olan daireler oransal olarak daha düşük gelirleri göstermektedir. Harita üzerine istediğiniz mahalle üzerinde gezinerek mahalle adını ve aylık geliri ve nüfusu görebilir, yada mahallenini üzerine info düğmesini ile tıkladığınızda bilgisini alabilirsiniz.

c)İsterseniz "Ara" seçeneği ile listeden istediğiniz mahallenin adını arayabilir ve harita üzerinde otomatik olarak görüntüleyebilirsiniz.

d)Aynı excel de olduğu gibi filtreleme yöntemi ile mantıksal veya aritmetiksel operatörleri kullanarak sorgular yapabilirsiniz. Örneğin : hane halkı aylık ortalama geliri 3000 TRY den küçük eşit olan mahalleler sorgusunu yapabilir ve harita üzerinde sadece o mahalleleri görebiliriz.

e)Benzer şekilde hane halkı aylık ortalama geliri büyük eşit 10000 TRY den fazla olan mahalleler sorgusunu yapabilir ve harita üzerinde sadece o mahalleleri görebiliriz.

f)İstersek direk harita üzerinden faremizle "dairesel", "çokgen", "dikdörtgen" veya "noktasal" seçim özelliklerini kullanarak sorgular yapabiliriz.

g)Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi Cartovista'nın rakipsiz ve eşsiz özellikleri le üstün kalitede muhteşem tematik haritalar (Gelir dağılımı, nüfus yoğunluk haritası, pasta grafikler, yazılar vb. ) ve analizler (sorgular, seçimler ve aynı excel de olduğu gibi filtreler) oluşturmak mümkündür.

h)Bu interaktif haritaları şirket içinde PDF olarak dağıtabilir veya bu interaktif haritaları WEB den şirket içi veya dışında kullanım  için yayınlayabilirsiniz.

Not : Veri kaynağı İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi & İstanbul kalkınma Ajansı

Önemli not : Aşağıdaki resim üzerine tıklayarak interaktif haritaya ulaşabilir, canlı olarak kullanabilirsiniz.

Ekran Resmi 2020-01-12 11.41.08.png